Kolem konopí neboli marihuany panuje řada mýtů a polopravd. A tak tu pro tebe mám pět nejčastějších fake news o konopí.
Mýtus 1: Konopí je vždy nelegální
V současné době můžeme rozlišit tři situace, ve kterých se konopí objevuje. Tou první je jeho rekreační užití v podobě marihuany. Pěstování konopí, které obsahuje více než 0,3 % tetrahydrokanabinolů (THC), je nelegální a hrozí za něj vedle peněžních sankcí i tresty odnětí svobody. Pro vlastní užití je legální držet množství, které není větší než malé. Od srpna minulého roku vlivem zásahu Ústavního soudu do trestního zákoníku však není jasné, kolik gramů to přesně je.
Druhá situace, ve které konopí hraje roli, je jeho postupná částečná legalizace pro léčebné užití. Zde se však stále pohybujeme v teoretické rovině, do praxe nebyl zákon ještě uveden. Konečně za třetí tu máme konopí v kosmetickém, potravinářském nebo farmaceutickém průmyslu. V tomto případě se však jedná o takové rostliny, jejichž obsah THC je nižší než 0,3 %. Pěstování a zpracování takového konopí je naprosto v souladu s platnými zákony naší republiky, stejně tak je možné beztrestně obchodovat s těmito produkty a držet je.
Mýtus 2: Při dlouhodobém užívání konopné kosmetiky vznikne rezistence vůči účinným látkám
Kosmetika z konopí obsahuje konopný olej, který je jedním z nejcennějších olejů rostlinného původu. Nese v sobě totiž až 80 % nenasycených mastných kyselin, které lidský organismus potřebuje k běžnému fungování. Naše tělo si je neumí samo vyrobit, proto je musíme přijímat z externích zdrojů. Zároveň se však vůči nim nemůžeme stát rezistentními. Z toho důvodu je jen velmi málo pravděpodobné, že by na nás přestala konopná kosmetika účinkovat, jako se to děje u mnoha jiných kosmetických produktů.
Mýtus 3: Konopí nemá žádné zdravotně prospěšné účinky
Konopí samo o sobě působí antibakteriálně a má zklidňující účinek na kůži. Vysoký podíl zmíněných mastných kyselin posiluje bariérovou funkci pokožky a zmírňuje obtíže při bolestech kloubů. Konopný olej také stojí za zvýšením obsahu ceramidů, tedy speciálních tuků, které regulují hydrataci kůže a vlasů. Pokud pokožka obsahuje ceramidů málo, vysychá, svědí, je zarudlá a přecitlivělá. Mohou se na ní také objevit nejrůznější formy ekzémů a dalších kožních onemocnění. Pro vlasy zaručují ceramidy pevnost, pružnost a lesk. V konopném oleji najdeme také cannabinoid cannabidiol (CBD), který působí protizánětlivě. Dobře známá je i antioxidační vlastnost konopí, která se využívá k potlačení projevů stárnutí, ale také je hojně používáno ve farmacii při léčbě Alzheimerovy, Parkinsonovy a Crohnovy choroby, stejně jako infarktu myokardu a revmatické artritidy.
Mýtus 4: Na konopný olej může vzniknout alergie
Pravděpodobnost vzniku alergie na přípravky z konopí je velmi nízká. Respektive je pravděpodobnější alergická reakce na jinou komponentu přípravku než právě na konopný olej. Kosmetické produkty jsou díky svým vlastnostem k pokožce maximálně šetrné a našemu organismu nepřinášejí žádnou vedlejší zátěž. Konopný olej je naprosto bezpečný a i z tohoto důvodu je možné, aby je používaly i děti nebo těhotné a kojící ženy. Zevní aplikace konopného oleje je navíc ve světě hojně využívána jako doplňková terapie u pacientů s atopickými ekzémy, lupénkou nebo akné. Konopí tedy alergii nezpůsobí, ba naopak se využívá k péči o citlivou pokožku či pokožku s alergickými projevy.
Mýtus 5: Při používání konopné kosmetiky bude test na přítomnost THC v organismu pozitivní
Je to samozřejmě nesmysl. Jak jsem již říkal, semena konopí setého, z nichž se lisuje konopný olej, neobsahují THC ve více než stopovém množství (řádově do 0,00001 % THC). V podstatě tak mají téměř nulový obsah psychotropních látek a nemohou působit jako droga. Není tedy nutné se při používání kosmetiky z konopí obávat, že by byly výsledky takového testu pozitivní.