Pozorovat ptáky na zahradě může být příjemné zpestření hezkého posezení venku. Obvykle nás ale fascinují zejména zpěvní ptáci. Pak jsou tady také druhy ptáků, kteří přináší spíše problémy a starosti s úklidem.
Patří mezi ně například holubi, případně hrdličky. Možná si ale nemusíte nechat od těchto opeřenců vše líbit. Jejich nájezdům můžete účinně zabránit, a to díky využití speciálních zábran, takzvaných hrotů.
Nebojte se hrotů, ptákům neublíží
Nemusíte se obávat, ptákům tímto způsobem neublížíte. Hroty mají totiž ztupené konce, takže neubližují, ale pouze zabraňují přistávání na konkrétní plochy. Obvykle se jedná o římsy, parapety a jiná vhodná místa, kde ptáci rádi sedávají. Když si pořídíte zábrany proti ptactvu, do značné míry máte vyhráno. Vyhnete se totiž:
- Nutnému úklidu ptačího trusu
- Případným nebezpečným nemocem
Že je to celé zjednodušení úklidu je asi zřejmé každému. Ne každý už si pak může uvědomit, že v ptačím trusu se mohou vyskytovat nemoci. To bychom měli mít na paměti zejména v případě, pokud máme malé děti. Mezi velmi populární druhy hrotů patří zábrany proti holubům, ale můžete využít také systémy, které se hodí proti vlaštovkám. Ty zase zpravidla staví hnízda tam, kde to nechceme.
Instalace je jednoduchá
Ať už jste si ale vyberete libovolný typ ochrany, třeba zábrany do okapového žlabu nebo na římsu, v každém případě je potřeba je správně nainstalovat. Jedině tak dosáhneme optimální účinnosti zábran. Nejčastějším způsobem instalace je lepení. Budete k tomu potřebovat vhodné lepidlo v kartuši a samozřejmě pistoli. Dobré jsou i další pomůcky, jako je třeba lámací nůž, drátěný kartáč, špachtle nebo hadřík.
Povrchy nejprve důkladně vyčistěte, protože jinak nebude lepidlo dobře držet. K čištění můžeme použít některé z pomůcek, které jsme uvedli výše, a to podle toho, jaký povrch plánujeme očistit. Nevyhovuje vám lepení? V tom případě je možné uchytit zábrany také vruty, a to zejména při instalaci na dřevo.