Juliette

Čas na čaj

zdroj: sxc.hu

Zdroj: sxc.hu

Kulturní nápoj, jež si oblíbil celý svět už za dob čínského císaře Šen-munga. Pronikněte do tajů Gong Fu Cha – tradiční čínské přípravy čaje a vychutnejte si neobvyklou chuť čajových lístků ze všech koutů země – Indie, Pákistánu, Austrálie i Tchajwanu.

Přesná datace vzniku čaje neexistuje. Jeden zdroj uvádí, že první čaj se podařilo uvařit čínskému císaři Šen-mungovi, kdy čajové listy spadli ze stromu přímo do převařené vody určené samotnému císaři. Můžeme se však jen dohadovat, jak to doopravdy bylo. Je ovšem jasné, že obyvatelé asijského kontinentu se stali v přípravě čaje mistry. O tom svědčí i rituál Gong Fu Cha. Tento postup je na přípravu složitý, avšak výsledek je dokonalý.

Gong Fu Cha

Pomůcky:

čajové moře (speciální podložka na čajovou soupravu s dvojitým dnem, jež slouží k zachycení vody při omývání pomůcek, pravé čajové moře se vyrábí z bambusu, nebo leštěného mahagonu)

malá hliněná konvička

šálky (někdy označované jako „čichací šálky“)

čajový džbánek

sítko

Postup:

Hliněnou konvičku a šálky naplníme vroucí vodou, aby došlo ke sterilizaci. Poté vodu opět vylijeme – na dno čajového moře. Suché čajové listy nasypeme do hliněné konvičky a následně zalijeme z výšky vodou o příslušné teplotě. Každý druh čaje vyžaduje jinou teplotu vody k louhování listů, jinak by mohlo dojít ke zhořknutí čaje, či jeho znehodnocení. Následně vše slijeme přes sítko do džbánku. První nálev se většinou nepije, jen slouží k opláchnutí lístků. Postup tedy zopakujeme, nyní však čajové lístky zaléváme z menší výšky. Má se za to, že k propláchnutí čaje je potřeba síly, zatímco u finální podoby čaje nesmí dojít k rychlému louhování. Nakonec už stačí listy 20-50 vteřin louhovat, následně rozlít do šálků, a pak už jen a jen vychutnávat.

Na internetu naleznete nespočet online obchodů s čaji. Dávejte si však pozor na složení. Pravý čaj by měl být je ze sušených listů, či plodů (pokud se jedná o ovocný čaj). Jakmile se ve složení objeví regulátor kyselosti (kyselina citronová, jablečná), sladidla, nebo barviva, tak se nejedná o pravý přírodní čaj, ale o koktejl chemikálií.

Exit mobile version