Rozhodla jste se, že pomůžete ženám, které mají problém s otěhotněním, a poskytnete jim svá vajíčka? V České republice je dobrovolné darování vajíček legální. Jak celý proces probíhá a na co byste se měla připravit? Podrobnosti se dočtete v následujících řádcích.
Dárkyní se nemůže stát každá žena
Žena, která se rozhodne pro dárcovství vajíček, musí splňovat množství kritérií. K základním předpokladům patří věk od 18 do 35 let, odpovídající zdravotní stav, ale také určité vzhledové a inteligenční normy. Dárkyně podstupují genetické vyšetření a testy na přítomnost pohlavně přenosných nemocí a nemoci jater. Nedílnou součástí schvalovacího procesu je také preventivní gynekologická prohlídka.
Pokud lékař vyhodnotí, že žena splňuje všechny podmínky, naplánuje stimulační cyklus, na jehož konci je odběr vajíček.
Jak probíhá odběr vajíček?
Během první poloviny stimulačního cyklu jsou dárkyni podávány hormony pro podporu růstu a zrání většího množství vajíček. Lékař zároveň ultrazvukem sleduje růst folikulů a v momentě, kdy folikula dosáhne 16 mm, aplikuje ženě těhotenský hormon HCG. Odběr vajíček následuje za cca 34 – 36 hodin poté.
Z odběru nemusíte mít strach. Klinika pro umělé oplodnění Praha uvedla, že zákrok je prováděn v krátkodobé celkové anestezii a trvá přibližně 20 minut. Po dalších dvou hodinách se může dárkyně s doprovodem odebrat domů. Není výjimkou, když se u ženy bezprostředně po výkonu objeví špinění a mírné bolesti v podbřišku (podobně jako při menstruaci). Jakékoliv závažnější komplikace jsou poměrně vzácné.
Možná jste po přečtení výše uvedených informací došla k závěru, že darování spermatu je podstatně příjemnější záležitost. To jistě ano, ale ani darování vajíček také nepatří k nepříjemným záležitostem. A bude vás hřát vědomí, že svým úsilím pomůžete jiným ženám k vytouženým miminkům. To za to stojí, ne?