Audiofilové, lidé s dokonalým sluchem a vytříbeným hudebním vkusem, se již od nástupu digitálních technologií přou s jejich zastánci, zda je analogový zvuk gramofonu lepší než zvuk digitálních formátů.
Analog nebo digitál?
Přestože moderní hifi digitální záznamy jsou téměř naprosto dokonalé, oproti analogovému záznamu na gramofonové desce jsou přece jen o trochu pozadu. I když jsou bezztrátové a používají vysoké vzorkovací frekvence, proti gramofonové desce, která zaznamenává originální, ničím nezkreslený zvuk původní hudby, nikdy nedosáhnou zcela stejného zvuku, protože původní zvuková vlna byla transformována do nespojité křivky tvořené binárním kódem.
Eliminujte nežádoucí vibrace
Vzhledem k faktu, že gramofony zpracovávají původní zvukovou vlnu, jsou velmi náchylné na vibrace z okolí. Pokud se totiž na přenosku gramofonu dostane vibrace, která je nežádoucí, uslyšíte ji v reproduktorech jako šum, brum, nebo dokonce zpětnou vazbu. Vibrace se mohou dostat na gramofon například přes polici, na které stojí, nebo skrze vzduch z reproduktorů, kdy přehrávaná hudba zpětně rozvibruje přenosku a vytváří nepříjemnou zpětnou vazbu. Váš gramofon byste proto měli co nejlépe odizolovat od vlivů okolního prostředí. V obchodech s hifi technikou si můžete koupit různé tlumicí vložky a speciální nožičky, které vibrace z okolí co nejvíce omezí.
Vychutnejte si dokonalý zvuk
Podmínkou dokonalého zvuku je samozřejmě také kvalita dalších zařízení, bez kterých se při provozování gramofonu neobejdeme. Budete potřebovat kvalitní hifi zesilovač, a v případě, že není součástí gramofonu, také předzesilovač. Žádná hifi soustava se pochopitelně neobejde bez kvalitních výkonných reproduktorů, popřípadě sluchátek. Nezapomínejte ani na správnou akustiku poslechové místnosti, která by neměla způsobovat nežádoucí ozvěny.