Zdroj: Pixabay.com
Milovníci hororů a lekavých scén si opět přišli na své. Od února se na plátnech kin objevuje snímek od českého režiséra Petra Jákla ml. Film Ghoul spojil biografické prvky se smyšleným příběhem o kanibalismu na Ukrajině.
Příběh z historie
Děj nás zavádí na Ukrajinu. Skupina mladých Američanů se vydává točit dokumentární film na místa, kam se nikdo neodváží vkročit ani myšlenkami. Kde strach z hladomoru v minulém století donutil ke strašlivým činům, které lze dnes jen těžko pochopit. Vydávají se tam, kde se prvotní záměr o natočení dokumentu přemění v útěk a boj o vlastní život.
Zahraniční herci a skutečné prostředí
Přesto, že za celou režií stojí český režisér, herci pocházejí z Ameriky. Režisér se k obsazení vyjádřil slovy, že pro něj bylo důležité obsadit autentické typy a především pro diváky neznámé tváře.
To, že se herci s celým štábem vydali na skutečná místa na Ukrajinu, kde se popisované hrůzy děly, autentičnost posiluje. Mimo to se ale natáčelo i v České republice, nebo v Americe.
Biografické prvky
Celý příběh o odvážných, pro mnohé spíše naivních, dokumentaristech je smyšlený. Objevují se zde ale i na realitě založené prvky a scény. Záhada, kolem které se celý horor točí, odkrývá tajemnou a strašidelnou skutečnost o kanibalovi Andreji Čikatilovi. Tento muž skutečně ve 20. století existoval a popisované hrůzy páchal.
Slovo Ghoul má mnoho významů. Původně ale označení pochází z arabské mytologie. Zde je chápáno jako démon, neživá bytost, která se vyskytuje na místech s velkým výskytem úmrtí. Živí se lidskými ostatky.
Horor nebo Thriller?
Sám režisér film označuje spíše jako temný thriller. Je více než zřejmé, že při sledování není nikdo v klidu. Naopak, v průběhu se objevují zpomalené a ztišené scény, kdy je jasné, že se divák musí leknout. A těchto scén je zde více než dost. Do jakého žánru si film umístíte, už ale záleží čistě na vás.
Pro některé napodobenina
Někteří diváci se shodují, že jde o okopírovanou sadu několika známých hororů. Především od známého hororu Záhady Blair Witch až po horor Záhada Hory mrtvých. Je jasné, že v dnešní době je obtížné přijít s něčím novým a originálním. I tak si snímek dokázal najít své místo a nadšení u mnoha diváků.
Film měl nejprve premiéru v únoru ve Slovanském domě v České republice. O měsíc později se dostal i na zahraniční plátna, kde si také našel své příznivce.
Oko kamery
Nikoho dnes v tomto žánru nepřekvapí typ promítání děje. Diváci sledují příběh očima kameramana, nebo pevně umístěných kamer. Mělo by to ještě více posílit autenticitu a opravdovost toho, co se nám promítá před očima. Tento typ promítání je typický v mnoha snímcích i žánrech.
Ať už jste fanoušky hororů, nebo se jim vyhýbáte, je jisté, že tento český snímek je a bude ještě dlouho diskutovaným filmem tohoto roku. Žádného diváka nenechá chladným. Naopak, dokáže vyvolat mnoho rozporuplných emocí.