Žlučník je poměrně malý, a přesto dost důležitý orgán. Má hruškovitý tvar a nachází se na spodině jater. Žlučním má v lidském těle na starost skladování a úpravu žluči, která vzniká v játrech. Napomáhá tak vlastně trávení potravy.
Špatnou zprávou pro všechny je, že každého může žlučníkový záchvat překvapit a to poměrně nečekaně. Představíme si jak, žlučníkový záchvat vzniká, jak ho bezpečně poznáte a jak s ním bojovat.
Proč vzniká žlučníkový záchvat?
Žlučníkový záchvat signalizuje, že žlučník svou funkci nestíhá. Upozorňuje vás vlastně také na to, že potraviny, které jste v době před záchvatem snědli, nejsou pro váš organismus dobré. Pravdou je, že žlučníkový záchvat může být u různých lidí vyvolán různými potravinami. U někoho může být příčinou třeba i ovoce nebo zelenina. Nejčastěji ale žlučníkový záchvat vyvolají tučné a mastné potraviny. Velmi rizikové jsou smažené potraviny jako řízky, hranolky, bramboráky a další, tlusté maso (velmi nebezpečný je pečený bůček) či také jídlo z fastfoodu.
Jak se žlučníkový záchvat projevuje?
Žlučníkový záchvat je poměrně snadné identifikovat. Vše začíná tím, že zanedlouho po jídle cítíme nadměrný pocit plnosti. Objevuje se také plynatost a s ní spojený pocit nafouklého břicha. Následně se objeví palčivá bolest žlučníku. Bolest se objevuje na pravé straně pod žebry a může vystřelovat do zad. Bolest může být doprovázena pocity na zvracení či říháním.
Jak pomoci při žlučníkovém záchvatu?
Pokud se jedná o mírný záchvat, je dobré si lehnout, zůstat v klidu a požít léky proti žlučníkovému záchvatu. Záchvat poměrně rychle odezní. Jestliže je ale bolest intenzivní a neutichá, je nutné vyhledat lékařskou pomoc. Lékař může pomoci injekcí či léky. Pokud se ale velké záchvaty vrací, je nutná operace. Jedinou prevencí proti žlučníkovému záchvatu je žlučníková dieta.