Juliette

Jak snížit riziko přepadení?A čím se nejlépe bránit?

zdroj: pixabay.com

Vracíte se ze školy nebo z práce až v noci? Procházíte osamělými místy? Víte, jak čelit agresorům? Buďte připravená a nedejte násilníkům šanci. Poradíme, jak riziko přepadení minimalizovat a vysvětlíme, jak se efektivně bránit.

Základem úspěšné obrany je prevence

Nejdůležitější je snížit riziko přepadení, proto dodržujte základní bezpečnostní pravidla.

Obzvlášť si dejte pozor na podchody, nejrůznější zákoutí a parky s hustou vegetací. Všude tam vás může útočník překvapit. Zároveň se vyhýbejte větším skupinkám mužů. Uvidíte-li před barem postávat partu opilců, raději přejděte na protější chodník a vyhněte se kontaktu. Při nočních cestách si odřekněte poslouchání hudby, kvůli které neuslyšíte, co se kolem vás děje. V kapse nebo v kabelce noste obranné prostředky. Vhodné jsou pepřové spreje a elektrické paralyzéry.

Smysly sebevědomě ve střehu, ale bez úzkosti

Většina přepadení se odehrává v okamžiku, kdy to oběť nejméně čeká. Cílem útočníka je oběť překvapit. Proto není na škodu, když noční cesty domů budete absolvovat v pomyslném pohotovostním režimu. Tím nemyslíme, abyste byla vystresovaná a úzkostlivá. To ostatně není dobře, neboť útočníci si vybírají snadné oběti, které vypadají, že se nebudou bránit. Jednoduše mějte své smysly ve střehu. Při chůzi i čekání na zastávce se příliš nerozptylujte sledováním mobilu, raději sebevědomě vnímejte dění kolem vás.

Jak na nouzovou sebeobranu?

Dodržováním základních bezpečnostních pravidel výrazně snížíte riziko přepadení. Přesto, pokud dojde na přímou konfrontaci, buďte připravená. Po ruce, nejlépe v kapse mějte připravené klíče, které poslouží k uvolnění z agresivního sevření. Mnoho konfliktů ale začíná nenápadně, zastavením a požádáním o pomoc nebo v horším případě slovním útokem. Mnohdy se podaří agresora zahnat pouhou ignorancí.

Pro případ, že by došlo k fyzickému napadení, je vhodné mít u sebe pepřový sprej či elektrický paralyzér. Pokud budete fyzicky napadená, vyplatí se razantní protiútok. Ten musí přijít naprosto nečekaně. Například výboj z elektrického paralyzéru agresora nejen překvapí, ale také dočasně zneschopní. Díky tomu získáte čas na útěk. V bezpečí poté zavolejte policii a událost nahlaste.

Exit mobile version