Tak jsem se zase jednou pustila do něčeho nového s čím nemám absolutně zkušenosti, já sama ryby nejím, a tak mne toho moc nenapadá na jaký způsob připravovat rybí pochoutku. Ještě že mojí blízcí jsou na tom jinak a díky nim mám občas odvahu rybu připravit.
Podařilo se mi sehnat za velmi příjemnou cenu čerstvé filety lososa přímo z Norska a čekala mne návštěva rodičů. Myslím, že rybě stačí pouze sůl, citron a drobet bylinek. Ale největší starost mi dělala „holandská omáčka“ a tak jsem si její postup vygooglovala na internetu, postup byl vždy stejný jen ingredience se malinko lišily, nejvíc mne zaujal ten, kde se na základ použilo bílé víno. Nikde jsem se však nedočetla přesné množství surovin, tak jsem prostě použila toto:
- 2dcl bílého vína
- 4 žloutky
- 3/4 kostky másla
- sůl, pepř, citron
Ve žáruvzdorné skleněné míse jsem nad párou (pozor voda se nesmí dotýkat dna misky a měla by jen mírně probublávat, občas jsem mísu na chvilku sundala a omáčku míchala vedle a pak zase vrátila zpět nad hrnec) jsem mírně ohřála víno a přidala žloutky, metličkou jsem ručně míchala cca 5 – 6 minut směs do pěny, až se objem zdvojnásobil. Při šlehání jsem si připravila přepuštěné máslo (máslo se zahřívá na nízkou teplotu, až se oddělí bílkovina – bílé částečky másla, které plavou nad hladinou, jen pozor aby jste máslo nespálili, zhořklo by), do pěny jsem malým pomalým pramínkem nalévala do vajíček a šlehala do zhoustnutí omáčky.
No nějak tak to mělo dopadnout, jenže jsem zjistila, že jsem dala vína trochu více a použila příliš laciné a suché víno, které bylo velmi výrazné v omáčce, sama ani nevím jak má správná holandská omáčka chutnat, tak jsem přidala sůl, pepř, citron a 2 lžičky cukru a špetku škrobové moučky, která omáčku zhustila. Toto vše mi pomohlo přebít vinnou chuť. Naštěstí u toho byl můj přítel, který tuto omáčku zná a ochutnával a ochutnával, až jsem omáčku doladila k dokonalosti. Jen pokud se rozhodnete tuto omáčku připravit, počítejte, že z tohoto množství je cca 300 ml – 400 ml.
Pak už jsem si jen uvařila brambory, okořenila filety lososa – sůl, pepř, koření na ryby a pokladla plátky citronu a i s nimi ogrilovala na grilu a připravila špenát. (Na cibulce jsem podusila mražené špenátové listy, dochutila solí, pepřem a česnekem a trochou smetany).
Výsledek?
Myslím, že se povedlo, aspoň mne se to na talíři líbilo a hostům chutnalo.