Máte rádi obyčejné příběhy, které skrývají daleko víc? Příběhy, které jsou zasazeny do dějin? Které nám odkrývají minulost?Vypráví příběhy několika generací? Pak jste narazili na tu správnou knihu.
Alena Mornštajnová
Současná česká spisovatelka má na svém kontě již dvě beletristická díla. Její debutový román Slepá mapa z roku 2013 byl nominovaný na cenu Česká kniha 2014. Vypráví příběh tří generací žen jednoho rodu. S nimi se odkrývá mnoho životních zvratů, traumat, ale i tajemství.
Její novější dílo Hotýlek, z letošního roku, je psané na stejné motivy. Tentokrát se zde odvíjí příběh tří generací mužů z jednoho rodu. A především se soustřeďuje na nejmladšího z nich.
Host
Brněnské nakladatelství každým rokem přináší spoustu nově vydaných českých i zahraničních děl. Patří mezi české vydavatele se silnou tradicí na našem trhu. Kořeny jsou spojeny se stejnojmeným měsíčníkem. Ten pravidelně reflektuje a kultivuje českou literární scénu. Mnoho českých autorů publikuje výhradně v tomto nakladatelství.
I naše současná česká autorka Alena Mornštajnová vydala své dva romány právě v tomto nakladatelství.
Hotýlek
Po úspěšném románu Slepá mapa popisujícím dramatické osudy tří generací žen jednoho rodu, se spisovatelka nyní zaměřuje na vyprávění tří generace mužů. A především se věnuje postavě nejmladšího z rodu.
Odvíjí se zde příběh Hotýlku, který vlastnil Leopold Mánes a jehož osud a vlastnictví se neustále měnilo z generace na generaci, z doby na dobu, z režimu na režim. Velkou část vyprávění zůstává v příběhu Václava, Leopoldova vnuka. Ten převzal vedení podniku v šedesátých letech.
Václav je složitá postava, bez jasných názorů a charakteru. Během komunistického režimu drží rodinný podnik stále pohromadě, i když se to neobejde bez mnoha problémů a životních zvratů. Ty působí negativně na vztahy v rodině, ale i na životy jednotlivých lidí. Během celého čtení se objevuje mnoho postav a jmen. Čtenář musí držet krok a vnímat každou z nich. Musí zvládnout propojit jejich vztahy a osudy do jednoho příběhu.
Díky nakladatelství Host se můžete začíst do prvních pár stránek a mrknout na ukázku:
Komunistický režim
Během celého čtení vnímáme nejen to, jak jednotlivé postavy stárnou, mění se a vyvíjí. Jak některé přichází a jiné odchází. Ale cítíme i to, jak se mění jednotlivá období a éry z naší minulosti. Celý příběh se nakonec odvíjí převážně v době komunistické. Vidíme, jaký byl život v té době, jaké bylo chování a možnosti lidí ve společnosti. Jaký byl režim. Autorka skvěle odrazila zdánlivě obyčejné lidské osudy i do režimu, který přinesl mnoho úskalí a problémů celé společnosti. Čtenář nesleduje pouze vývoj děje a příběhu jednotlivých postav, ale i vývoj a změnu režimu po celou dobu čtení.
Nejedná se o lehké a zábavné čtení. Vše je naopak celkem dramatické a vyúsťuje v dost nečekané příběhy.
„Některé věci jakoby existovaly mimo čas. Zůstávají stejné navzdory dějinám, válkám, totalitním režimům i počasí.“