Silmarillion

Když před 97 lety ležel britský spisovatel John Ronald Reuel Tolkien na nemocniční postely a utíkal od reality pomocí své fantazie, nevěděl, že jeho sen se stane skutečností a osloví prostřednictvím svých knih celý svět. Jeho dílo završil autorův samotný syn, který po smrti svého otce vydal Silmarillion, jedno z nejkrásnějších Tolkienovo děl.

Ty nejlepší díla vznikají, když jsme smutní, v depresi nebo nemocní. Snažíme se vytvořit prostředí, kde by nám bylo dobře. Když v roce 1917 ležel J. R. R. Tolkien ve vojenské nemocnici a bylo mu nejhůře, v hlavě se mu formoval svět, který se v srdcích milionů čtenářů po celém světě stal skutečností. Země, kde mírumilovný a občas trochu popletený Bilbo Pytlík obývá tu nejútulnější hobití noru pod sluncem a prožívá svá dobrodružství. Po úspěšném vydání Hobita se chtěl Tolkien věnovat napsání takové menší „učebnice dějepisu“ o své Středozemi. Plán mu zkazili vydavatelé, kteří chtěli pokračování Hobita. Doufali přitom, že Tolkien napíše jednu z nejlepších knih své doby (stalo se, že napsal jednu z nejslavnějších knih všech dob). Po dopsání trilogie Pán prstenů se vrátil ke svému původnímu plánu – sepsat Silmarillion. Věnoval se mu bezmála půl století.
Každý, kdo zná Tolkienovy knihy, musí uznat, že to byl velký perfekcionista. Jeho díla jsou propracovaná do každého detailu, jsou promyšlená, neokoukaná. Nemá své postavy rozdělené na dobré a zlé. V každé z nich je světlo i tma, tak jako v nás. Ale Silmarillion – je to příběh, který překračuje všechny meze. Příběh takové povahy jsem za svojí „literární kariéru“ četla poprvé. Je tak snadno uvěřitelný, že stačí jen vdechnout život. Stvořit svět a napsat pro něj příběh dokáže každý průměrný spisovatel a dokázali bychom to i my, amatéři, ale Tolkienovi nestačilo jen stvořit. Pomocí Silmarillionu se nám snaží popsat dobu, kdy vlastně nic neexistovalo, ani samotný život. Byla to doba, kdy se hvězdy teprve začaly objevovat na obloze, kdy sluneční svit nebyl potřeba. A tak si autor stvořil bohy, kteří byli počátkem všeho. Počátkem líbezné hudby, počátkem velkého světa jménem Arda (součástí Ardy byla i Středozemě), počátkem dobra i zla. Celou knihu rozdělil do 5 částí, kde Silmarillion, samotný název knihy, je jen jednou částí z celého příběhu. Je to rozsáhlý popis činů, událostí, válek i míru.

Knižního vydání se autor nikdy nedožil, a tak mnohá tajemství odešla i s Tolkienem do jeho milované Středozemě.

Latest Posts

Nenech si ujít